Skip to main content
Grad Drniš  •  Trg kralja Tomislava 1  •  22320 Drniš  •  022 888 830  •  pisarnica@drnis.hr

Započela provedba projekta "NATURA DRNIŠ – Održivi razvoj drniške prirodne baštine pod ekološkom mrežom Natura 2000"

Drniš, 31. srpnja 2018. – U Velikoj vijećnici Grada Drniša danas su u povodu početka provedbe projekta "Natura Drniš – Održivi razvoj drniške prirodne baštine pod ekološkom mrežom Natura 2000" predstavljene projektne aktivnosti s vrijednosti i vremenskim rokom trajanja projekta.

Projekt Natura Drniš je prijavljen u travnju prošle godine na poziv "Promicanje održivog razvoja prirodne baštine" i ukupne je vrijednosti 5.674.022,42 kn, od čega je odobreno 4.765.774,50 kuna bespovratnih sredstava iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014-2020. u okviru Europskih strukturnih i investicijskih fondova.

Njegovom provedbom predviđen je razvoj posjetiteljske infrastrukture i sadržaja i to uređenje pješačko-biciklističke staze na Promini u duljini od 6 km duž koje je planirano postavljanje dvaju odmorišta i urbane opreme; preuređenje objekta stare škole u Miljevcima Bogatičkim u hostel s kapacitetom od 20  ležaja te dopuna sustava javnih bicikli nabavom dodatnih 12 bicikli za javnu upotrebu, čime se nastavlja razvoj cikloturizma na drniškom području. Osim posjetiteljske infrastrukture, planirana je izrada višejezične interaktivne mobilne aplikacije putem koji će oni koji je preuzmu moći saznati više o mikrolokaciji ekološke mreže Natura 2000 na kojoj se nalaze, preuzeti servisne kao i turističke informacije o sadržajima u blizini. Aplikacija će tako postati svojevrsna platforma za promicanje lokalnih, autohtonih proizvoda u Drnišu. Za edukaciju najmlađih uzrasta, predviđena je izrada interaktivne knjige koja u sebi inkorporira zvučne i slikovne efekte na temu drniške prirodne baštine. Konačno, projektom NATURA DRNIŠ predviđeno je i održavanje edukativnih radionica za djecu vrtiće i osnovnoškolskog uzrasta, kao i za djecu s posebnim potrebama o značenju i promicanju održivog razvoja prirodne baštine; volonterske radionice gradnje suhozida, bunja i obnove guvna, uređenje lokvi i okoliša te postavljanje kamenih klupa; edukacije lokalnog stanovništva na rubnim dijelovima Promine o ekološkoj poljoprivredi i očuvanju krajobraza; edukacije lokalnog stanovništva i posjetitelja o konceptu aktivnog odmora u Drnišu. Sva navedena ulaganja u posjetiteljsku i edukacijsku infrastrukturu bit će popraćena i promotivnim mjerama – izradom web stranice i zakupom oglasa u medijima i društvenim mrežama.

„Ovim projektom htjeli smo predstaviti i prirodnu baštinu Drniša te je uključiti u svoju turističku ponudu. To planiramo kroz razvoj mreže malih hostela prenamjenom starih, devastiranih objekata čime planiramo povećati ukupan broj smještajnih kapaciteta. Kroz ovaj projekt namjeravamo urediti staru školu u Miljevcima Bogatičkim upravo u ovu svrhu“ – rekao je gradonačelnik Garda Drniša, g. Josip Begonja

Jedna od projektnih aktivnosti koja se odnosi na zaštitu i očuvanje staništa pod ekološkom mrežom Natura 2000 je monitoring ptica, a koju provodi partner na projektu JU Priroda Šibensko-kninske županije. Prema riječima gđe Anite Ajduk Babačić, ravnateljice te ustanove „projekt se provodi na području ekološke mreže Krka i okolni plato  koje je od iznimne važnosti za ptice, a aktivnosti monitoringa se odnose na prebrojavanje i mjerenje brojnosti i rasprostranjenosti vrste ili staništa ptica kroz vremenski period od 12 mjeseci“. 

Gđa Ivana Sučić, pročelnica Odjela za gospodarstvo, financije i društvene djelatnosti dodala je kako je planirano da provedba projekta NATURA DRNIŠ završi do 30. studenog 2019. godine.

Konačni učinci na kraju provedbe projekta bi trebali biti vidljivi kroz porast očekivanog broja posjeta podržanim mjestima i atrakcijama kulturne i prirodne baštine na 4.208 posjetitelja do 2020. godine te porast broja podržane infrastrukture za posjetitelje također do 2020. godine.

DOKUMENTI ZA PREUZIMANJE
1. PDF OBJAVA ZA MEDIJE 517 KB Preuzmi
2. PDF KICK OFF - PREZENTACIJA 1,88 MB Preuzmi