Predana dokumentacija za Integrirani projekt revitalizacije kulturne baštine Grada Drniša
U petak 29. siječnja Grad Drniš je predao dokumentaciju za dodjelu bespovratnih sredstava za financiranje pripremne dokumentacije za obnovu kulturne baštine Grada Drniša. Bespovratna potpora se dodjeljuje iz Europskog fonda za regionalni razvoj za dvije grupe aktivnosti: pripremu dokumentacije i provedbu Integriranih razvojnih programa temeljenih na obnovi kulturne baštine. Cilj ovog programa je pružiti potporu integriranim razvojnim programima temeljenim na obnovi kulturne baštine, a koji bi kroz valorizaciju kulturne baštine doprinijeli društveno-gospodarskom razvoju određenog područja, čineći ga pritom prepoznatljivom turističkom destinacijom.
Grad Drniš se prijavio na Grupu aktivnosti A, odnosno za dodjelu potpora za izradu projektne dokumentacije za obnovu Đačkog doma (sklop kuća Divnić), zgrade Starog kina, zgrade bivšeg Doma kulture u Siveriću, te ostataka tvrđave „Gradina“. Radi se o zaštićenim nepokretnim kulturnim dobrima u vlasništvu Grada Drniša. Vrijednost ukupne projektne dokumentacije je oko 3.200.000 kuna, od čega EFRR financira 85% iznosa.
Ukupna vrijednost projekta Integrirani projekt revitalizacije kulturne baštine Grada Drniša je oko 32.500.000,00 kuna prema Studiji revitalizacije kulturne baštine Grada Drniša koju je izradio Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu. Studijom je predviđena prenamjena bivšeg Đačkog doma u objekt tipa Hostel, sa oko 52 do 70 ležaja u 8 do 14 soba, sa pripadajućim servisnim sadržajima. Revitalizacija Starog kina u Drnišu obuhvaća prenamjenu u Centar za posjetitelje, koji bi osim što bi obogatio turističku ponudu Drniša, privlačio posjetitelje i svojim kulturnim identitetom i redovitim kulturnim događanjima. Dom kulture u Siveriću će se staviti u funkciju Muzeja rudarstva, koji bi posjetiteljima pružio informacije o bogatoj rudarskoj prošlosti Siverića, te će kroz uređenje višefunkcionalne dvorane ovaj prostor postati središnja točka kulturnih i zabavnih događanja na ovom području. Najkompleksniji od svih projekata je projekt revitalizacije „Gradine“, zbog arheoloških istraživanja koje je potrebno izvršiti, a nakon kojih bi se uvažavajući smjernice proizašle iz tih istraživanja implementirali novi sadržaji koji bi uvažavali povijesno nasljeđe i suvremene potrebe građana, poput ljetne pozornice, suvenirnice, ugostiteljskih objekata, dječjih igrališta i slično.